Čím dál časteji poslední dobou narážím na nepochopení podstaty „zdravého a udržitelného hubnutí“.

Moje příprava na léto 2015 trvala zhruba 3-4 měsíce a za tu dobu jsem shodil zhruba 10 kg tukových zásob.


Co jsem dělal a nedělal:

1) Mému deficitu předcházel bohatý objem (objem neznamená být tlustý jako prase, ale mít o něco více kalorií než je hladina udržování váhy a udržení rozumného procenta tuku), takže jsem postupně z objemu přecházel přes udržovací fázi až po lehoučký deficit a tak dále – tudíž můj metabolismus byl ve výborném stavu a přistupoval jsem k němu strategicky + vyčlenil si dostatek času (vzhledem k MÉMU stavu metabolismu, který je opakuji výborný)

2) Ani jednou za tu dobu jsem neabsolvoval LISS (Low Intensity steady State cardio = klasická aerobka nízké intenzity) – LISS totiž jednak není potřeba (pokud Vás nebaví nebo netrénujete na maraton apod) a jednak je efektivnější HIIT. LISS také dlouhodobě snižuje rychlost metabolismu a ten se na tuto aktivitu adaptuje – proto musíte pořád přidávat aerobky, pokud na ní dlouhodobě stavíte své hubnutí.

3) Má příprava obnášela periodizovaný silový trénink obvykle 6 krát týdně (5-7 krát)

4) Jediná „aerobní aktivita“ byla HIIT, to jsem zařadil s příchodem hezkého počasí v posledních týdnech diety. A to byl bod, kdy jsem dokonce musel přidávat jídlo, protože jsem najednou začal hubnout 2-3 krát rychleji, než pro mě bylo optimální.

5) Díky tomuto postupu (a tomu, že jsem stavěl na moderních vědeckých znalostech místo mýtů, které se dědí z jednoho neznalého trenéra na druhého), jsem nikdy nemusel jít pod 2100 kcal na den a kdykoli jsem cítil potřebu, zařadil jsem den s vysokým příjmem a poté si ho akorát dle reakce těla vykompenzoval.

6) Pracoval jsem s tím kde jsem JÁ aktuálně BYL, ne s tím co dělá kulturista co má o 50 kg svalů více – jak jí a cvičí. Ne podle toho co ukazovaly vzorečky (ty využívám jen pro úvodní stanovení bodu, ze kterého pak směřuji k individualitě jedince), ale podle toho co ukazovaly míry, trénink, strava a popřípadě váha (váha ovšem kolísá i když jste na dobré cestě, proto se na ni nefixujte a ušetříte si spoustu zbytečného stresu).

7) Po shození váhy jsem neměl nejmenší problém formu udržet a to i s tím, že jsem dost často „prasil“ – věděl jsem totiž, co musí po takovém dni následovat a jak to kompenzovat. Nebyla to sice přímo váha soutěžní, ale asi málokdo řekne, že jsem nebyl vyřezaný a dokázal to udržet.


O co mi jde?

O pochopení určitých základních, často opomíjených, principů hubnutí. Dovolte mi ukázat na příkladu, kam tím mířím.

Máte dvě auta – Matiz s obsahem motoru 0,8 l a spotřebou řekněme 4 l na 100 km a BMW s obsahem motoru 3 l a spotřebou řekněme 12 l na 100 km. Dejme tomu, že mají obě auta stejně velkou, plnou nádrž benzínu a to 60 litrů.

(Obsah motoru = Váš stav metabolismu, do velké míry s tím souvisí i vybudování silných svalů, které pálí dost energie navíc – máme tedy jedince se špatným stavem metabolismu + minimem svalů a jedince s velmi dobrým metabolismem a silnými svaly)

(Nádrž s 60 l benzínu = tukové zásoby, které jsme určili pro dvě osoby stejné)


A teď otázka:

Za jak dlouho vyjezdí nádrž Matiz a za jak dlouho ji vyjezdí BMW?

Matizu to samozřejmě bude trvat mnohem déle a nic s tím nenadělá. Oproti tomu, BMW s tím nebude mít problém.

Stejně tak jedinec zdevastovaný špatným stravováním a drastickými dietami bude mít těžší zhubnout a bude tomu muset obětovat více času, než jedinec který se stravuje optimálně (pro jeho konkrétní stav, ne dle článků z novinky.cz apod) a má silné tělo (svaly).

Co může Matiz dělat, aby svůj stav zlepšil?

No asi nic moc, je to auto.

Dobrá zpráva pro Vás: nejste auto.


Co to znamená?

Můžete budovat svůj metabolismus a sílu těla (svaly – ne, ženy určitě nebudou mít moc velké svaly, budou mít jen prostě sexy křivky a větší sílu než spousta dnešních „Justinů Bieberů“). Matiz se tedy v našem světě může stát Octavií, možná dokonce i BMW 2 l.

Stejně tak BMW 3 l se může špatnými metodami stát mnohem slabší a stav svého metabolismu zhoršit.

Chce to však čas. Jednak samotné hubnutí s dlouhodobým udržením cílové váhy, jednak „oprava“ Vašeho metabolismu.

Neexistuje žádné tajemství a ani nejlepší Coach neumí kouzlit.

Není ale pořád lepší pohybovat se směrem ke svému cíli, ač pomaleji…než se mu dále vzdalovat?

Odpověď nechám na každém z Vás,

 

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu