„Eighty percent of people are able to lose weight in their life, but the problem in this country is that nobody can keep it off,“ Layne Norton, Ph.D., told CBS News. „Of those who did lose weight, 95 percent will gain all the weight back and one-third to half will put on more weight than before they started to diet.“

Volný překlad pointy:

„82% lidí je schopných zhubnout, ale problémem je, že váhu nedokáží udržet dole“, řekl CBS News PhD Layne Norton
„95% těch, kteří zhubli naberou shozenou váhu zpátky a 1/3 až 1/2 těchto lidí naberou více tuků, než shodili“

Každý chce rychlé řešení douhodobého problému.

Nikomu nepřijde divné chtít shodil okamžitě, i když nabíral/a třeba 20kg tuků v průběhu několika let.

Nikdo při výběru „zázračných tablet“ či „nových zázračných a zaručených diet“ neuvažuje nad tím, jak a zda-li vůbec váhu dole udrží.

Vaši váha klesá (když napíšu váhu, myslím většinou ve skutečnosti míry – jak moji klienti dobře ví), a klesá úměrně dlouhodobému průměru příjmu potravy.

Tudíž, jak asi tušíte, bude nutné jíst na konci diety jen o něco více jídla, než kolik jste jedli na jejím konci.

To ovšem pouze za předpokladu, že budete nadále (ano i po skončení diety) udržovat stejné fyzické aktivity jako v průběhu hubnutí. Jinak musíte jíst méně úměrně snížení výdeje energie (tzn ukončení pohybových aktivit).


A hádejte co určuje to, kolik jídla budete na konci diety jíst?

Váš stravovací plán, aneb Váš Coach v lepší případě. V Horším případě papír s vypsaným jídlem, ze kterého nevyčtete naprosto nic o tom, jak váhu udržet. A ano, skutečně i na „zdravých potravinách“ při větších porcích prostě přiberete tuky. Ne, tělo ve skutečnosti opravdu nemá senzor, který v žaludku rozhodne zda to byla čokoláda nebo rýže – Vaše tělo rozloží co mu dáte na makro a mikro látky, které poté využije nebo uloží. Je však pravda, že je třeba mít stravu obecně vyváženou a dodávat dostatek vlákniny + nejlépe i rotovat potraviny dle reakcí Vašeho trávení.


Takže se znovu ptám:

1) Chcete zhubnout, nebo zůstat hubení?

2) Chcete hubnout nebo se naučit Jak hubnout?

Aplikace na volná místa v mém programu Nutrition Coachingu posílejte na e-mail: barna@eftm.cz

 

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu