V první části článku o flexibilním stravování jste se dozvěděli, že se Vánočních dobrot vůbec nemusíte bát. Prakticky se nic zásadního neděje a trochu cukroví vám příliš neuškodí. V tomto článku se podíváme na zoubek flexibilnímu stravování během zbytku roku. Proč je flexibilní stravování vašim vysvobozením? To se dozvíte právě teď.

Jak jíst flexibilně?

Představte si situaci – jste venku v restauraci. Jak se rozhodnete? Objednáte si přesné množství brokolice a navíc ještě požádáte obsluhu, aby váš vařený steak před podáním vysušila v kapesníčku, nebo se přikloníte na druhou stranu barikády a sníte úplně všechno co před vámi přistane?

Takové dilema určitě řeší skoro každý, kdo si hlídá příjem a přitom si chce užívat společné chvíle s přáteli. Budete se držet na uzdě a necháte žaludek hladovět, nebo si povolíte opasek?

Nerozhodujte se na úkor přátelství!

Ať už se rozhodnete pro první či pro druhou variantu, obě dvě jsou na nic. U první se budete na všechny dívat nešťastně, protože si budou užívat skvělé jídlo a vy se budete trápit s něčím méně lákavým a méně nezdravě dobrým.

U druhé varianty se budete cítit neuvěřitelně provinile, protože přesně budete vědět, že jste sešli ze své pečlivě vyšlapané cesty.

Ještě horší ovšem je, že právě kvůli těmto dilematům nejeden člověk již sáhl ke krajnímu řešení a pozvání ven prostě odmítl. To je ale přece strašná škoda, ne? Vymlouvat se přátelům, proč nemůžete jít ven, když přitom tolik toužíte zajít alespoň “na jedno” a zase se s přáteli pobavit.

Bez přátelství není pravého života - bez přátelství je život nicotný.

Bez přátelství není pravého života – bez přátelství je život nicotný.

Bez přátelství není pravého života – bez přátelství je život nicotný.“ – Marcus Tullius Cicero

Jak být šťastný a přitom stále mířit ke svým cílům?

Existuje ovšem kompromis mezi oběma variantami. Tím je flexibilní stravování. Lidé se příliš často zabývají makroživinami a až příliš na nich lpí. Neříkáme, že je to špatně, ovšem někdy menší změna v přesně nastaveném jídelníčku neuškodí. A navíc flexibilní stravování vám může v mnohém pomoci. Zatímco se tedy vaši přátelé a rodina budou dobře bavit, nemusíte se jim stranit. Stačí si vštípit pár následujících tipů a naučíte se, jak jíst venku, užít si společenské akce, zůstat štíhlý/á a silný/á a nepanikařit při jakékoliv zmínce o návštěvě restaurace.

Naučte se odhadovat jídlo na talíři

Jak dlouho už počítáte makroživiny ve svém jídle? Den co den už nějaký ten pátek? Pokud je to více než měsíc nebo dva, už pravděpodobně dokážete velice dobře a celkem také přesně odhadnout makroživiny ve vašem jídle.

Všimli jste si například, že už si všechno nemusíte přesně odvažovat, protože už od oka dokážete odhadnout kolik například rýže si právě dáváte na talíř? A to je právě ono!

Nemusíte být za každou cenu 100% přesní! Vsadíme se s vámi o co chcete, že pokud byste celý den jedli bez sledování všech gramáží a jen hádali makroživiny ve vašem jídle, tak by to na konci dne skončilo ne více než s 10% rozdílem oproti tomu, co jste skutečně snědli.

Navíc ne vždy jsou v potravinách makroživiny přesně vypočteny, takže tento 10% rozdíl ve vaší stravě může nastat běžně, i když si jídlo přesně gram po gramu odvažujete.

Naučte se odhadovat jídlo na talíři

Naučte se odhadovat jídlo na talíři

Dokonalost je v tomto případě pouze teoretický pojem. Pokud máte ještě pochybnosti, zkuste se podívat na nějaké jednoduché jídlo jako je například steak s pečeným bramborem nebo sladké bramborové hranolky, nebo třeba hamburger. Zkuste si jej nejdříve zvážit v duchu a pak skutečně a spočítat si jeho makroživiny. Uvidíte, že jste se sekli maximálně o 10 %.

Přesné výpočty makroživin v meničkách

I když to u nás zatím ještě není příliš běžné, už se pomalu začínají objevovat restaurace, kde jsou uvedené přesné makroživiny u jednotlivých jídel. A když už ne jednotlivé makroživiny, tak alespoň kalorická náročnost daných jídel. Nemusí to být dokonalý výpočet, ale ve většině případů je dost blízko realitě, což vám v tomto případě bohatě stačí.

Jezte podle svých fitness cílů

Ukázali jsme si, že se nemusíte nutně vyhýbat restauracím, abyste nesešli ze své cesty. Jak si ale vybírat jídlo z té široké nabídky, kterou restaurace mají? Vybírejte podle svých cílů!

Jaký je váš cíl právě teď?

Chystáte za pár týdnů na soutěž a potřebujete se zbavit posledních gramů tuku v těle? Pak si vybírejte jednoduchá jídla jako jsou například nízkokalorické saláty či libové maso se zeleninou.

Máte aktuálně jiný fitness plán? Pak je zbytečné se tím vůbec stresovat. Drtivá většina lidí se nikdy takto omezovat nemusí, pokud zrovna nejsou profesionálním kulturistou. Pokud jste už teď hodně štíhlá/ý a jen se snažíte dostat do formy třeba na dovolenou, kvůli focení či čemukoliv jinému, pak stačí být střídmý a výsledky se dostaví prakticky samy. Venku si nedávejte všechno na co narazíte, jen se zaměřte na to, abyste jedli s rozumem.

Slova profesionála přes výživu

Jak už jsme v 1. části článku o flexibilním stravování zmínili, pokud se chystáte naložit si pořádnou porci bramborového salátu a řízku, v pořádku, možná by to ale mělo být na úkor obrovského dezertu nebo dalšího talířku cukroví.

Jeden moudrý muž, Mike Samuels, kdysi řekl: “Váš přísun kalorií je jako rodinný rozpočet. Je třeba jej utratit moudře.

Váš přísun kalorií je jako rodinný rozpočet. Je třeba jej utratit moudře

Váš přísun kalorií je jako rodinný rozpočet. Je třeba jej utratit moudře

To samé platí i pro stravování obecně. Pokud se rozhodnete, že chcete obrovskou porci palačinek a vaflí se zmrzlinovým pohárem se šlehačkou, pak jako hlavní jídlo zvolte menší porci dušeného kuřecího masa s rýží. Nebo chcete-li v lokální Burger Restauraci pořádný hamburger s extra porcí sýru, bylo by moudré držet se pak jen vody.

Rozhodněte se, co chcete

Už dopředu se zkrátka rozhodněte, co chcete. Zda máte chuť na něco venku na úkor například velikosti porcí, nebo zda se najíte ještě před odchodem doma a venku si pak dáte jen malý snack. Jakmile jste už totiž v restauraci, je velice snadné se nechat ovlivnit celou tou nabídkou skvěle vypadajících jídel. A to nakonec může skončit až obrovským festivalem kalorií.

Místo toho přemýšlejte o tom, co byste si opravdu vychutnali a jezte několik hodin předtím, než vyrazíte. Tímto způsobem se následně můžete rozumněji v restauraci rozhodnout.

Hlavně se ale bavte!

Co by ale mělo být vždy pravidlem číslo jedna? Hlavně se venku pořádně pobavte a pořádně se uvolněte! Stravování je sice důležité, ale určitě se jím nenechte svázat a hlavně omezit to, kým jste. Uvědomte si taky, že i když jídlem v restauraci třeba přešvihnete svůj jídelníček o několik kalorií, je to pořád jen jídlo.

Opravdu věříte, že ztratíte pekáč buchet, anebo se z vás stane tlustá kulička, když si jednou dáte nezvážené a předem nespočítané jídlo?

Hlavně se dobře bavte!

Hlavně se dobře bavte!

Jezte pomalu, aby řeč nestála, zapomeňte na makroživiny a užijte si jednou za čas večer venku! V opačném případě se budete cítit stejně mizerně jako kdybyste ven vůbec nešli.

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu

 

Reference

AJ originál: PART 2 – How to Eat Out on a Flexible Diet. https://www.biolayne.com/articles/nutrition/bioblog-guest-post-by-mike-samuels-and-nick-cheadle-flexible-dieting-hacks/