Trénujete každou partii jednou týdně a myslíte si, že je to optimální cesta k zvýšení síly/objemu svalů?

Dr Mike Zourdos na to reaguje krátkým příběhem k zamyšlení:

„Kdyby někdo unesl Vaši rodinu a sdělil Vám, že je zabije pokud v 16 týdnech nedřepnete o 50kg více…dřepovali byste po těch 16 týdnů 1krát týdně? Ne, dřepovali byste každý podělaný den.“

* Dr. Mike Zourdos je známý svými extrémními ověřovacími metodami. Jednou dřepoval po dobu 100 dní každý den 1RM jen proto, aby ověřil svou teorii a zjistil co se stane. Stalo se to, že přidal 22,5 kg navíc na svůj 1RM dřep. (1RM = one rep max = maximální váha na daný cvik v perfektním provedení co zvládnete na 1 opakování).

Ano, bavíme se o naturálním powerliftingu a kulturistice. Právě naturálové potřebují k růstu svalů mnohem častější stimul. Tréninkový stimulus působí maximálně po dobu cca 48 hodin. To znamená, že pokud cvičíte partii 1 týdně, 2 dny sval roste a zbytek týdne prostě „sedí na zadku“.

„Ale já nemůžu dřepovat více než jednou týdně! Bolí mě nohy několik dní po tréninku!“ – Bolí, a to právě proto, že trénuješ daný cvik/partii pouze jednou týdně. Zkus zvýšit četnost (úměrně a postupně dle své kondice) a tělo se adaptuje.

* Objem tréninku je nejdominantnější faktor pro svalovou hypertrofii a nárůst síly. Neříkám, že je to faktor jediný, ale říkám, že jakýkoli další faktor by se neměl využívat na úkor objemu tréninku.

 

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu

Zdroje:

Dr. Layne Norton
Dr. Mike Zourdos