HIIT je zkratka pro vysoce intenzivní intervalový trénink (High Intensity Interval Training). Premisa je jednoduchá: promíchat sekce s vysokou aerobní intenzitou se sekcemi s nízkou intenzitou. Studie konzistentně ukazují, že tento styl tréninu stimuluje sympatický nervový systém k pálení většího množství kalorií ve srovnání s klasickou aerobní aktivitou (nížší intenzita, delší trvání – např delší běh/poklidná projížďka na kole). A co lépe…stačí na to méně času a výsledky jsou „efektivnější“. To je super, ne?

Ale počkat…ono to je z hlediska spalování tuků ještě lepší. Nejen že HIIT optimalizuje spalování tuků během průběhu výkonu, dokonce „zrychluje metabolismus“ poměrně dlouhou dobu po výkonu (některé zdroje uvádí až 24h po výkonu). Je tomu tak díky fenoménu v AJ nazývanému EPOC (excess post-exercise oxygen consumption – tedy ve velnějším překladu: zvýšená spotřeba kyslíku v období po výkonu aktivity) – v češtině někdy nazývaný „kyslíkový dluh po výkonu“.

Vysoká úroveň EPOC je spojena se „zrychleným metabolismem“ (zjednodušeně: prostě Vaše tělo dočasně spotřebovává více energie než by spotřebovávalo standardně) a zvýšenou sekrecí růstového hormonu a noradrenainu. Tyto hormony napomáhají rozkládání zásob tuků a navyšování jejich využití jako energetického zdroje. Zjednodušeně: pro Vaše tělo je znovu-uvedení do odpočinkového stavu energeticky/kaloricky velmi náročné (rest and digest/odpočinek a trávení= parasympatický nervový systém). Toto zahrnuje znovudoplnění vyčerpaných energetických zásob, opravy buněčného poškození, vyklizení metabolických vedlejších produktů a usnadnění růstu tkání. Tento účinek může vydržet až 36hodin po HIIT tréninku a může spálit až 150 kalorií navíc, oproti dnům kdy byste pouze odpočívali. (konkrétní spálené kcal se samozřejěm budou u konkrétních jedinců lišit, mimo jiné i na základě množství jejich svalové hmoty, trénovanosti a další řady individuálních specifik)

A tady je ten háček: abyste maximalizovali EPOC, musíte při HIIT trénovat skutečně velmi intenzivně. Což z HIIT dělá jakýsi „homerun“, poud se jedná o pouhé zeštíhlení/formování postavy. Je to tedy velmi dobrý stimul pro metabolickou aktivitu, avšak velmi pokročilý. Ujistěte se, že jsem řádně fyzicky připraveni (natrénovaní), rozehřátí a rozcvičení, než se na HIIT vrhnete 

Autor: Martin Barna

Poznámka autora: V roce 2019 se již ukazuje, že HIIT a LISS jsou na tom se spalováním velmi podobně a preferujte tedy aerobní činnost dle Vaší volby.

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu