„Mnoho jedinců se propůjčuje směrem k sympatickému nervovému systému (SNS), jež je citlivý na vliv katecholaminů (stresových hormonů).
Je-li SNS nadměrně stimulován, jak akutně tak chronicky, může to vést ke ztrátě chuti k jídlu a, v některých případech, k poruchám příjmu potravy (čili chronicky negativním stravovacím návykům) podobným těm, které se týkají lidí s nadváhou, či chronické dietáře.
Systém somatotypologie navržený Sheldonem, navzdory některým problémům této metodologie, ukazuje ektomorfy (tzv. hard gainery) jako ty, kteří by mohli být silně senzitivní na stimulaci SNS.
Tito lidé také bývají, dle mých zkušeností, tendenci být více introvertní povahy. Obvykle (avšak ne vždy) bývají všeobecně více tolerantní vůči vysokému příjmu sacharidů a celkově vyšší produkci thyroidů. Vzájemné působení s SNS je zde zřejmé, ne vždy však průkazné. Komplexní pochopení souvislostí mezi kaskádami hormonů, které regulují naše tělo a naše stravovací návyky je ještě v plenkách, ale rozhodně stojí za pozornost. “
Přeložený úryvek z knihy N1 Nutritional Programming – Phil Learney
Pochopení fungování a vzájemného působení hormonů je klíčové k tomu, aby byl Coach schopen skutečně individuálně porozumět stavu klienta a navrhnout řešení skutečně na míru a to s dlouhodobými benefity pro klienta.
Thyroidní hormony jsou důležitým regulátorem vydané energie a právě příjem energie ze stravy jejich seřízení ovlivňuje (proto ektomorfové často „musejí jíst více“).
SNS ( „boj nebo útěk“) je nutné vyvažovat i stimulací PNS (parasympatický nervový systém = „trávení a odpočinek“). To znamená, že pokud máte hodně stresorů psychických (práce, partner, děti, výplata…), či fyzických (trénink, zranění, hladovění/přejídání se…) je potřeba je jednak zregulovat, tj ubrat stresory, které ubrat lze. A jednak je důležité úměrně stresorům zařadit i PASIVNÍ odpočinek / stravování pro přiměřenou regeneraci a celkové fungování těla + dlouhodobé dosažení a UDRŽENÍ Vašich cílů.