V tomto ročním období často lidé pomýšlí na očistu těla a začínají s detoxem. Tady je tedy TOP 11 „přínosů” detoxikace.

1. Hubnutí – budete po určitou dobu jíst méně kalorií, a proto zhubnete. Z psychologického hlediska se zhruba po dobu jednoho týdne cítíte lépe, protože nás společnost naučila, že váhový přírůstek je něco hrozného a nepřijatelného. Stejného výsledku byste dosáhli i pouhým omezením příjmu kalorií z obyčejné stravy. Pokud zvolíte detox, který je prostý sacharidů, také zhubnete. Budete se sice cítit jako s*****, ale to je přece součást procesu.

2. Můžete zmírnit zátěž na trávicí systém – ve skutečnosti jste ale nikdy předtím výrazně svůj trávicí systém nezatěžovali. Ten má akorát méně práce, protože jíte jako malé dítě. Převážnou část u vás tvoří jen tekutiny a polotuhá strava. To znamená méně odpadu v trávicím traktu, díky tomu se cítíte lehčí. Vaše slinivka břišní ale obvykle dostane na prdel, protože z potravy odstraňujete všechny podstatné živiny, které vaše tělo potřebuje. Esenciální aminokyseliny a esenciální tuky. To má zásadní vliv na vaše tkáně, kůži, vlasy, nehty. Zastánci detoxikace vám ovšem řeknou, že dochází pouze k odstranění nečistot z vašeho těla. Buňky ovšem trpí podvýživou.

3. Ušetříte čas a peníze. Nemusíte kupovat žádné jídlo, nemusíte si nic chystat ani vařit. Jen si budete muset koupit nějaký předražený neregulovaný „doplněk“.

4. Vaše pokožka se bude cítit lépe – téměř všechny detoxikační kúry zahrnují spoustu tekutin a hlavně vody. Jednou v roce jste tedy opravdu hodně hydratovaní, takže ano, vaše pokožka se cítit lépe může.

5. Díky detoxikaci můžete získat výlet do Thajska. Ačkoliv hladovění a pocit zpráskaného psa v útulku po dobu 10 – 14 dnů asi není ten nejlepší způsob, jak zažít Thajsko. Má to ale i výhodu, pokud jste dosáhli bodu 5, bod 3 je pro vás již zbytečný. (protože jste za nesmyslný „suplement pro detoxifikaci“ utratili pravděpodobně více, než za jídlo na daný počet dní)

6. Můžete se také v návaznosti na bod 5 naučit trochu jógy nebo zažijete nějakou pěknou masáž.

7. Můžete na týden nebo dva přestat jíst většinu nekvalitních potravin, které jste obvykle jedli celý svůj život.

8. Jakmile skončíte s detoxikací, jídlo hned bude chutnat lépe. Když si ho totiž na nějaký čas zakážete, je jasné, že poté bude chutnat božsky. Pro to existuje celá řada fyziologických a psychologických důvodů. Většina z vás se ale po ukončení detoxu začne přejídat, čímž znehodnotí předcházející úbytek na váze a mohou si vytvořit negativní postoj k jídlu obecně.

9. Můžete se spojit s podobné důvěřivými a zoufalými lidmi. S takovými, kterým také skutečná věda nic neříká.

10. Máte co říct na sociálních sítích o tom, jak váš rok 2017 bude jiný a úžasný.

11. Máte důvod koupit si pár šílených kalhot na jógu či nové láhve na vodu.

Co ale detox nikdy nedokáže? Aby vaše játra nebo ledviny pracovaly rychleji a efektivněji. Z tohoto důvodu detoxikace nikdy nebude mít kýžený účinek.

Udělejte proto udržitelné změny ve vašich zvycích a chování. Začněte v malém a stanovte si dosažitelné cíle. Poté, co jich dosáhnete, přesuňte se na další.

Tímto na vás tedy naléhám – nenechte se ošálit detoxem! Tím, že vám o tom říkám z toho nemám žádné finanční nebo jiné výhody. Předávám vám pouze holá fakta a vědecky podložené důkazy, že jen ztrácíte spoustu času, energie a peněz.

 

Autor: Phil Learney Performance Education

Překlad: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu