Pro dnešek jsem si pro Vás připravil velmi zajímavý úryvek z mého článku https://www.martinbarna.cz/dela-vas-vase-dieta-tlustsimi

Obvykle pokud nabíráte / hubnete tuky, máte určité množství tukových buněk a tyto buňky se zmenšují když hubnete a zvětšují když nabíráte. A právě počet těchto buněk určuje Vaši takzvanou „výchozí hodnotu tělesného tuku“ (z AJ bodyfat set point). Takže Vaše tělo a buňky synchronizují svou velikost = když tedy zmenšíte tukovou buňku, začne tělu vysílat signály „sniž leptin, sniž rychlost metabolismu“ a výzvy k dalším metabolickým adaptacím, protože se snaží uzavřít onu energetickou mezeru. Když se Vaše buňka naopak zvětší, zvýší se leptin a zrychlí se metabolismus. To proto, aby se zabránilo překročení „výchozí hodnoty tělesného tuku“, tělo se tedy snaží zachovat homeostázu.

MacLean ve svých studiích ukázal, že když hubnete na velmi nízkém kalorickém příjmu a pak váhu velmi rapidně naberete zpět (jak to dělá většina lidí – soutěže / JoJo diety), tak Vaše tělo může začít produkovat nové tukové buňky. Zvýší se tedy celkový počet tukových buněk ve Vašem těle.

 

Proč je to problém?

Řekněme, že máte 1 000 000 tukových buněk (což ani zdaleka neodpovídá realitě) a hubnete. Buňky se tedy zmenší a je jich počet zhruba 1 000 000. A když po drastické dietě rapidně naberete, Vaše tělo vyprodukuje nové tukové buňky. Řekněme, že teď tedy máte 1 500 000 tukových buněk v těle.

Když se dostanete na Vaše původní procento tělesného tuku, máte stejné množství tuků, ale každá jednotlivá buňka je teď menší, protože jich máte více.

Jak jsme si již řekli: Menší tukové buňky snižují leptin a jsou citlivější na inzulín a tedy skvěle připravené pro nabírání tuků.


Co se tedy stane?

Jste hladovější než předtím, a to na stejném procentu tělesného tuku jako předtím.

A tím se dostáváme k odpovědi na otázku: Proč mají lidé, kteří prošli za život větším množstvím diet, tendenci nabírat více tuku?

Není to proto, že by Vás diety dělali tlustšími.


Je to kvůli podmínkám, které typické diety vytvářejí:

  • zpomalení metabolismu
  • energetická mezera


Takže nejen, že velmi rychle naberete zpátky všechen shozený tělesný tuk, ale naberete ho ještě více, než jste měli předtím.

Dokonce takto můžete vytvořit novou „výchozí hodnotu tělesného tuku“…

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu

 

Zdroje:

1) Dr Layne Norton

2) How Dieting Makes Some Fatter: From a Perspective of Human Body Composition Autoregulation. By Dulloo, AG in Proc Nutr Soc. Aug 2012

3) Biology´s Response to Dieting: The Impetus for Weight Regain. By MacLean, PS. In: Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. Sep 2011 Volume 301

4) Biology’s response to dieting:
http://ajpregu.physiology.org/content/301/3/R581.full.pdf+html

5) Metabolic responses to prolonged weight reduction:
http://ajpregu.physiology.org/content/290/6/R1577.full.pdf+html

6) Adipose gene expression in response to caloric restriction & weight regain:
http://ajcn.nutrition.org/content/94/6/1399.full.pdf+html

7) Calorie restruction increases mitochondrial efficiency:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1413655/pdf/pnas-0510452103.pdf

8) The defense of body weight:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23126426