Hodně výživových guru nabízí „metabolickou flexibilitu“ díky snídani s vysokým podílem tuků jako jakési magické řešení pro pálení většího množství tuků v průběhu dne… ale pokud by tato logika platila, proč bychom vůbec sacharidy jedli? Je potřeba mít neustále na paměti celkový kontext. Pokud srovnáváte 2 diety, jedna má vysoký podíl tuků ve snídani a pálí více tuků v průběhu dne, tak to také znamená, že budete muset ten nízký příjem sacharidů ve snídani kompenzovat jejich příjmem v pozdějších hodinách a tedy spálíte méně tuku během noci. A podle stejné logiky, pokud sníte více sacharidů ráno, sníte jich méně večer, pokud chcete udržet srovnatelný příjem makroživin i v tomto případě. Takže budete pálit méně tuků během dne a více v noci. Ale celkový efekt vyjde v obou případech nastejno. Toto tvrzení podporují i data ve studii ve zdrojích.
Zajímavé je, že vědci zjistili, že isokalorická (srovnatelné kalorické stropy obou srovnávaných diet) vysokosacharidová a vysokoproteinová snídaně byla v rámci redukce ghrelinu a zlepšení pocitu sytosti kvalitnější, než snídaně s vysokým obsahem tuků a bílkovin. Navíc skupina s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin v dietě ve skutečnosti po dietě nadále hubla, zatímco skupina se snídaní s vysokým obsahem tuků a bílkovin tuky po dietě nabrala zpět.
Nejsem si jistý, jestli jsem připraven říci, že je tato forma stravování lepší. Ale určitě nám tato studie může pomoc zbořit představy toho, že je snídaně s vysokým obsahem tuků nějaké magické řešení….není. Pokud trénujete ráno, jezte sacharidy ráno. Pokud trénujete v noci, jezte více sacharidů v noci. Přestaňte hledat magická řešení, všechno tohle je totiž stejně sekundární vůči celkovému dennímu příjmu kalorií.
Autor: PhD Layne Norton
Autor: Martin Barna
Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:
Zdroje: