TRÉNINK

Silový trénink je definován přetížením a manipulací s břemeny. Většina lidí NENÍ SCHOPNA zvládnout zatížení, které by po nich vyžadovalo udělat 5 a méně opakování. Jejich mechanika to prostě nezvládne. Ale to je v pořádku, pořádné poplácání klienta po zádech poté, co zvedne své 1RM (1 rep max – váha, kterou má člověk technicky dokázat zvednout pouze 1* využitím maximální intenzity), ale je toto v souladu s cíli klienta? Mnoho trenérů toto používá jako způsob jak odvést pozornost od faktu, že jejich klient nevidí výsledky v oblasti, jež byla jeho primárním cílem. Nechápejte mě špatně, mám rád zvedání těžkých vah, ale parametry a všeobecné pokyny pro zvedání těžkých vah jsou navrženy za použití dat ELITNÍCH atletů. Zdvihání větších a větších vah 4*12 opakování týden za týdnem je STÁLE silový trénink, jsou-li brány v potaz koncentrické a excentrické úseky zdvihu.

Přesto spousta lidí stále zvedá činky z bodu A do bodu B v očekávání, že nastane něco velkolepého.


VÝŽIVA

Ujistěte se, že pokud budete ze své stravy vylučovat sacharidy, nahradíte je něčím jiným. Jinak prostě pouze snížíte příjem kalorií ve své stravě. Se sacharidy to má máloco dělat. Před 20 lety lidé se sacharidy zacházeli lépe a tak pro snížení kalorického přijmu ubrali tuky (chytře proto, že má 1g tuku více kalorií). Nyní lidé se sacharidy zacházejí neefektivně (převážně v důsledku dopadů způsobených vynecháním tuků ze stravy) a je nyní trendem sacharidy ze stravy odstraňovat. Cyklické snižování a zvyšování příjmu většiny makronutrientů je periodicky prospěšné, ale chronicky hloupé!

Jak na výživové konferenci v Brně řekl RNDr. Petr Fořt, Csc (parafráze): Výživa je individuální věc. Každý si musí najít to nejoptimálnější pro něho samotného. Není to tak, že přijdete za poradcem a on okamžitě ví co na Vás platí. Spousta věcí je individuálních.

Proto se svými svěřenci určujeme rozložení makroživin nejen dle toho co je dle trendu „optimální“, ale také dle jejich individuálního životního stylu a metabolického typu. A tyto věci se ukáží až poté, co se něco aplikuje dle dostupných dat a podle reakcí konkrétního metabolismu…určitě je nevyčtete z nějakého všeobecného vzorce. Vzorec nám sice může pomoci s výchozím bodem směrem k našemu cíli, ale neodpovídá Vaším osobním potřebám a požadavkům.

Coachuji například budoucí fitnessku s 52kg tělesné váhy, která sní přes 2300 kcal na den se 3-4 tréninky v týdnu a přesto hubne. Pak mám ale také svěřenkyni, která při 3-5 fyzických aktivitách týdně nehubla ani na 1150 kcal. Jak je tedy možné, že lidem stačí „personalizované stravovací plány“, které jsou personalizované maximálně proměnnou v kolonce věk/pohlaví/váha/typ práce/fyzické aktivity (mluvím o energetickém hledisku, ne o rozložení makro a mikronutrientů, pro které slouží zbytek vstupního dotazníku)?

A teď si představte, že by tyto 2 dámy jedly čistě podle „obecného vzorce“ – jedna nezhubne a druhá si zbytečně zdevastuje svou výbornou metabolickou kapacitu.

Autor článku: Phil Learney (v AJ) a překlad + dodatek Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu