Dnes jsemsi pro Vás připravil 3 dílnou sérii, kde Vám ukáže jaké věci kolem fitness a stravy skutečně řešit nemusíte a proč. Buďte efektivní, tvořte si návyky které Vás budou každý týden/měsíc posouvat blíže k Vašim snům.
Pojďme na to…
▶️ 4) Existuje pouze pohyb s různým stupněm odporu, toť vše. 🏋️♂️⚽️
Přestaňte definovat aerobní a silový trénink jako něco naprosto odlišného. Jediný případ, kdy by to mělo smysl, je za přítomnosti nulové gravitace.
Zkombinujte leg press a přítahy v sedě a řekněte mi, v čem to je jiné oproti veslovacímu stroji? Jde pouze o rozdíl v odporu. Když nepřidáte žádnou váhu, odpor bude určovat tělesná váha + gravitace.
Když vezmeme jako příklad aerobní trénink vs. HIIT trénink, je to v podstatě totéž. Pokud srovnáte klidný poklus se sprintem, opět je tam hlavní rozdíl v intenzitě svalové kontrakce a s tím ve výsledku v „odporu“. Obojí je však pohyb, který vykonává soustava svalů a ta spálí určitou energii = opět v závislosti na intenzitě/odporu. Stejně jako Vaše BMW 3.0 žere více paliva při sešlápnutí plynu na podlahu, oproti volnoběhu na křižovatce, či klidné jízdě.
▶️ 5) „Funkční“ cvičení 🤔
Můžete mi jmenovat jediný cvik ve fitku, který by nebyl „funkční“? Určitě to nebude žádný z těch, které cvičíte, jinak byste to nedělali. Až Vám bude příště někdo chtít prodat „funkční trénink“, zeptejte se ho na totéž.
Každý trénink je „funkční“ vůči cílům, pro které byl navržen. Pokud ho tedy navrhuje kompetentní osoba. Mimochodem hluboký stabilizační systém byste měli správně zapojovat u VŠECH Vašich cviků i denních aktivit, ne jen na BOSU.
▶️ 6) Kolena mohou jít před palce u nohou 🏋️♂️🤔
Jsou na to navržena. Zkuste vyjít schody, aniž byste měli kolena před špičkami chodidel. Je to mýtus, který vznikl u skupinového cvičení, kde museli pro 30 různých lidí určit všeobecná pravidla. Protože spousta lidí tlačí při dřepu kolena dopředu, například z důvodu oslabeného zadku či strachu že přepadnou dopředu apod.
Určení toho kde budou kolena a špičky při dřepu je individuální a podléhá to například kyčlím dané osoby, délce stehenní kosti vs délce trupu či na mobilitě kotníku/kyčlí. Toto by s Vámi měl být schopen řešit Váš osobní trenér.
Autor: Phil Learney Performance Education
Překlad: Martin Barna
Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz: