Vaše váha v kg čistě sama o sobě nic nevypovídá, protože právě když byste například přestali cvičit a jedli více, tak si tělo nacpe zásoby cukrů spolu s vodou do svalů a i ta váha tím půjde nahoru (a jak víme z minulého příspěvku UKLÁDÁNÍ ENERGIE DO SVALŮ, na 1 g toho cukru se ukládá 3-4 g vody, proto ta váha kolísá tolik).

Můj mentor Phil Learney Performance Education na to má geniální analogii – jedení je jako když jdete na nákup. Pokud nakoupíte akorát, vleze se to do lednice (lednice = svaly / játra ukládají ten cukr spolu s vodou což je jedna z forem, jak tělo ukládá energii), pokud nakoupíte hodně (tedy najíte se hodně), tak co do lednice už nevleze, musíte uložit do mrazáku (do tukových zásob), aby se to nezkazilo.

Takhle tělo přemýšlí…a moje doplnění analogie: jak víte, tak když máte třeba maso v lednici a pracujete (=cvičíte/sportujete) tak je jednoduché si pro něj skočit do lednice a celkem rychle se to dá „sníst“ (tedy využít), ovšem když je toho v lednici málo tak musíte vytáhnout maso z mrazáku a chvilku trvá než se rozmrazí.

Proto taky doma nikdy nemáte prázdnou lednici a jídlo jen v mrazáku, potřebujete mít „rychle něco k jídlu“ (=fitko/sport/pohyb/mozek) a často prostě nemůžete čekat půl dne, než se rozmrazí to jídlo z mrazáku.

Ale to že je jednice plná (tedy máte vyšší váhu v kg) ještě neznamená, že to má souvislost s tím, jak je plný mrazák (tedy kolik máte tuků na těle). Ale samozřejmě může, pokud je lednice plná a nakoupili jste moc (tedy snědli jste moc jídla), tak zbytek musíte dát do mrazáku – přece to nenecháte zkazit, ne?

A jak my neustále nakupujeme a zároveň neustále ujídáme zásoby z lednice (a z mrazáku průběžně taky), tak stejně tak tělo pracuje s těmi zásobami cukrů (+vody) a taky s tuky.

Buum…a pozornější z Vás už chápou, proč „detox“ či ketogenní dieta způsobuje v prvních dnech „zázračné úbytky na váze“ (protože tělo ztratí dost toho glykogenu s vodou). No a taky to, proč ta váha při opětovné konzumaci hlavně sacharidů jde opět zpět nahoru. A právě proto spousta nevzdělaných lidí neprávem démonizuje sacharidy ve Vaší stravě.

Nevažte se, měřte si míry!

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu