Pokud dobře spíte, zvyšujete svou efektivitu a kvalitu při práci, volnočasových aktivitách, tréninku i regeneraci. Když workoholik zhodnotí, že potřebuje více času na práci, často to automaticky ubere na spánku.

Někteří lidé jdou dokonce tak daleko, že berou modafinil, aby zůstali vzhůru. Modafinil je droga, kterou berou vojáci při velmi dlouhých a náročných misích, kdy potřebují zůstat vzhůru po dobu několika dní v kuse.

Každý však potřebuje zdravý spánkový režim, aby mohl fungovat optimálně.

Místo toho, abychom se na spánek dívali na překážku u práce, měli bychom na něj nahlížet jako na investici, jež nám umožňuje udržovat stabilní úroveň pracovního nasazení a produktivity v rámci delšího časového horizontu.


Tady je několik kvalitních návyků, které Vám doporučuji si osvojit pro zajištění dostatku kvalitního spánku:

– Pokud nevíte jak dlouho ideálně spát, doporučuji spát v průměru 7-8 hodin denně (samozřejmě berte v potaz individuální potřeby a nervové vypětí, například ektomorf může být často více unavený a měl by tedy i více odpočívat, například šlofík do 20 min v průběhu dne může příjemně osvěžit a povzbudit bez použit stimulantů). Většina vědeckých studií se shoduje na tom, že spát méně než 7 hodin denně v průměru může škodit zdraví v dlouhodobém horizontu.

– Určete si čas, ve který budete chodit spát každý den. Lidské tělo má rádo návyky a neustále si je tvoří. V rámci cirkadiálních cyklů Vám pravděpodobně nejlépe sedne spánek v rozmezí cca 22-6 h ráno (dle ročního období a dalších specifik). Pokud to však není možné takto, nastavte si i jiné, avšak pevné, časové rozmezí a snažte se ho co nejméně často porušovat (platí i pro víkendy).

– Alespoň 20 minut přes spaním nepoužívejte elektronické přístroje (TV, počítač, smart phone atd.). Vaše tělo potřebuje v rámci usínání produkovat melatonin. Umělé záření z těchto elektronických přístrojů může omezovat produkci tohoto hormonu (souvisí i s předchozím bodem, tedy proč bude ve většině případů nejoptimálnější jít spát kolem 22 h a vstávat kolem 6 h – Sluneční svit).

– Stáhněte si aplikaci F.lux. Tato aplikace upravuje barvy zobrazované Vaším displayem dle denní doby (popřípadě noci).

– Ujistěte se, že je místnost, ve které spíte, co nejtemnější. Popřípadě použijte žaluzie.

– Pokud máte za dodržení uvedených bodů stále potíže usnout, můžete si zakoupit melatoninový suplement. Tyto suplementy bývají přírodní a poměrně levné.

Máte nějaké vlastní tipy pro lepší usínání a kvalitu spánku? Napište mi.

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu