Jak už spousta z Vás ví, jsem posedlý kvalitou informací pro naše klienty.

Dnes Vám sdílím úryvek mailu pro klientku mého Online Koučingu. Klientka měla dotaz ohledně spánku.

( klientka umí AJ, proto ten obrázek + byl jsem očividně opět na kofeinu  )

– – –

Spánek je velmi komplexní věc…určitě stres může hrát roli. Máš dvě polarity nervového systému: sympatikus (boj/útek = fight or flight) a parasympatikus (odpočinek/trávení = rest or digest). Oba pořád fungují není to že se jeden zapne a vypne druhý jo  Nejsme kávovar, ale o co jde…sympatikus (boj/útěk) když je v převaze působení nad tím druhým…tak to je třeba pro případy když Tě honí medvěd…rozšíří se zorničky, rozšíří se nozdry, zrychlí se tepová frekvence (srdce krví pumpuje živiny a kyslík do těla a svalů a mozku), zrychlí se dech (takže lepší okysličení svalů například pro útěk a samozřejmě mozku), zpomalí se trávení (trávení stojí dost energie – tělo musí nejprve nějakou energii pustit, aby nějakou zase z jídla získalo – chemické reakce), potlačuje vylučování a například ejakulaci u mužů (je čas boje pro přežití, tohle je druhořadé) a další samozřejmě. A právě ten druhý dělá řekněme zjednodušeně opak (viz obrázek níže). Je tedy jasné, že pokud jsi chronicky/akutně (chronicky – opakovaně často, akutně – v tuto chvíli) v bojovém režimu, tělo nemůže a nechce spát. Například káva, nebo jiné stimulanty (včetně některých drog) vyloženě vystřelí bojový režim nahoru a proto jsi pak nabitá potřebuješ něco dělat (protože tělo v tom režimu rozkládá uloženou energii a pouští ji do krve – souvisí s tím tepem rychlejším například a i příprava na akci a větší výdej energie – musí být v krvi dostupná v základní podobě). A proto pak ne každý jednoduše usne. Stejně tak stres…tělo reaguje velmi podobně (dá se říct téměř stejně) na fyzický/psychický stres. Teď si vem, že jsme chronicky vystresovaní zkouškami/prací apod…a tělo pořád přehroceně reaguje bojovým režimem – a tak lidi nepijí, nejí…a pak jednou za čas doslova „dopadnou“ a totálně se přejí. Jelikož cukry se solí jsou nejrychlejším způsobem jak zvednout krevní cukr (a to chce tělo když má málo energie přednostně), tak se cpeš tímhle…to jsou právě ty dobroty co mají taky tunu kalorií často…proč cukr a sůl? Protože cukr se dostane do krve nejrychleji (bílkoviny a vlákniny zpomalují trávení, takže proto je doporučuji jíst spolu s dobrotou, když už si dopřeješ – není pak tak hlad) + sůl je transmiterem sacharidů (pomáhá přenést cukr, konkrétně glukosu skrze střevní/buněčnou stěnu). A proto pak tito lidé mohou i tak třeba tloustnout, ač tvrdí že „nejí“. A proto kontrolujeme příjem stravy celý týden a nestačí jíst 5 dní ok a pak nekontrolovaně.

Další faktor jsou cirkadiánní rytmy – Tvé tělo má rádo návyky. Pokud chodíš spát pořád v 1 v noci a pak po něm chceš aby uslo v 9 večer, často se tak nestane. Prostě je vhodné si stanovit jasný čas kdy chodíš spát a kdy vstáváš, po nějaké době si tělo navykne a budeš více vyspaná a více unavená v ten čas. Tzn pak co nejméně z toho stereotypu vystupovat – občas nějaká akce ok, ale snažit se co nejvíce dní v týdnu chodit spát v daný čas. Pro usnutí může pomoct něco sacharidů/horká sprcha/procházka venku.

Další faktor je to, že mozek vylučuje melatonin (hormon co pomáhá usnout velmi zjednodušeně) i podle toho jak vnímáme světlo/tmu kolem sebe. Je u Tebe večer doma tma? TV svítí, PC svítí, mobil svítí, lustr svítí…tělo tedy pořád „cítí že by mělo být bdělé“. „Modré světlo (pro zapamatování přirovnej o barvě oblohy) prostě hlásí máme být bdělí, červené (pro zapamatování přirovnávej k ohni) tolik nevadí…existují programy na notebook které Ti večer změní nastavení barev „do červené“ a pak to nemá takový vliv na to vyplavování melatoninu a tak pravděpodobně lépe usneš. Nejlépe klidně i hodinu nebo dvě před spánkem mít tmu a nezapínat tyto přístroje – vím, v realitě to málokdo udělá. A proto to takto rozepisuju

Kdyby cokoli nebylo jasné – napiš a ujasníme si to klasicky. Jo.

– – –

Chcete to jinak?

Napište mi na martin@martinbarna.cz

 

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu