Dnes bych Vám rád řekl něco více o tom, jak tělo ukládá energii. Samozřejmě je více energetických „skladů“, ale pojďme se zaměřit na rozdíl toho, když tělo uloží energii do tuků a když do svalů a jater jako sacharidy.

Netrénovaný člověk má na 100 g svalů asi 13 g glykogenu, což je forma sacharidů co si tam tělo ukládá na trénink/pohyb a fungování. Trénovaný atlet může mít až kolem 32g na 100g, což je téměř 3* tolik. Jak už asi víte, tak když cvičíte ve fitku, tělo reaguje tím, že zesiluje. Ale taky zvětšuje zásoby tohoto „glykogenu“ ve svalech. Je to proto, že když máte výkonnější svaly/těžší trénink/delší trénink, tak to prostě vyžaduje více energie a proto si tělo zvětšuje i zásoby té energie, jež dokáže velmi rychle použít – glykogenu ve svalech. Z tuků totiž nedokáže pokrýt celou spotřebu při okamžitém výkonu, ještě tam probíhá přeměna energie na buněčné úrovni v rámci ATP/CP, ale to je složitější.

Právě tím, jak ve fitku makáte a pumpujete ty svaly, tak se ten glykogen vyčerpává a potom když jíte sacharidy ze stravy, tak tělo zase ty sacharidy ukládá první do těch svalů. Až je plno, pak do tukových zásob.

Když člověk cvičí dlouho (měsíce/roky) a kvalitně se stravuje, tak se tyto zásoby zvětšují. Tělo má čím dál silnější svaly a tedy i větší spotřebu sacharidů na trénink/běh/ pohyb a podobně. No a díky tomu můžete více jíst, aniž byste přibírali tuky.

Vemte si takového Jakub Kiovsky – Personal trainer. Má odhadem 95-98 kg svalů, téměř žádný tuk. Pokud si půjdeme s Kubou zaběhat, tak na stejné trase a tempu on spálí mnohem více energie než já…protože má prostě větší svaly/motor, taky má větší sílu a větší ty „sklady sacharidů ve svalech“ (tedy toho glykogenu). Takže může i více jíst a nepřibírá tuky, ale ty svaly tím nasytí a to taky přidává i na objemu svalů (proto kulturisti před soutěží v super-kompenzaci „nasycují svaly sacharidy“).

Takové a mnohé další informace dostávají klienti Výživového Coachingu pravidelně. Nejen že ví co mají dělat, ví také proč to tak dělat a chápou souvislosti.

Chcete to jinak?

Napište mi na martin@martinbarna.cz

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu