Už mě unavují řeči, že by se nemělo trénovat déle než 45-60 minut kvůli kortizolu.

Ano kortizol ve skutečnosti jde nahoru, když trénujeme. Pojďme si to však rozebrat podrobněji. Lidé říkají: „netrénujte déle než 45-60 minut, protože Vám půjde nahoru kortizol“. Často právě tihle lidi také doporučují dělat třeba 1-2 h kardia na lačno – není to trošku „demence“? (bez urážky, ale tohle fakt už z logiky věci něco vypovídá o daném člověku a jeho kompetentnosti Vám cokoli radit) Kardio na lačno snad ze stejné logiky kortizol nevystřelí nahoru také?

Ale pojďme se na to podívat. PhD Phillips (doporučuji sledovat jeho výzkumy) se na tohle podíval. Řekl si podívejme se na tyto různé hormonální výkyvy během cvičení: růstový hormon, testosteron, IGF-1 a kortizol. A pojďme se podívat, který měl největší asociaci s nárůstem svalové hmoty během tréninku.

Hádejte který měl největší asociaci s nárůstem svalů? Kortizol!


„Ale Martine, kortizol je katabolický!!“

Ano…kortizol je katabolický. Ale přechodné zvýšení hladiny hormonů neznamenají naprosto nic pro svalovou hmotu. To co dostáváte z přechodných navýšení hormonů během cvičení (pro testosteron platí totéž) nemá nic společného s odpovědí růstu svalů. Je to jen nástroj pro mobilizaci substrátů pro trénink.

(Vysvětlení: palivo pro trénink – prostě katabolize znamená biochemicky že se ze složitějších látek dělají látky jednodušší – tzn třeba glykogen ve svalech je složitý navázaný sacharid, ten se naseká na glukosu a ta teprve může do krve a pak teprve může být využita mozkem, nebo dalšími svaly jako energie když už je třeba u cvičení – to je katabolický proces – ovšem bez něj byste nemohli fungovat a byly byste nehybní – mimochodem neustále v těle VŽDY probíhají i anabolické i katabolické procesy, protože pořád se něco ukládá i rozkládá – je to nakonec jen o tom jaký je poměr těch procesů – jak tedy moc na konci dne/týdne/měsíce porostete versus na kolik se látky rozloží – proto já stresař a neurologicky vypjatý člověk mám tak brutální katabolismus, že to nestíhám dohnat anabolickými procesy a proto málo rostu, mimo jiné samozřejmě)

Ty hormony jdou nahoru proto, aby mobilizovali více paliva. TO JE VŠE. Lidé tvrdí že je nesmysl, že by byl kortizol nejvíce asociován s nárůstem svalové hmoty. Ve skutečnosti to ale smysl dává, pokud chápete, jak to v těle funguje.

Pamatujete, jak jsem kdysi na našem FB zmiňoval o tom, proč korelace není totéž co kauzalita?

(Vysvětlení: korelace = že se dva děje staly naráz, ale nemusí to znamenat že spolu souvisí – ale existují korelační studie a „nevzdělaní“ jim věří…příklad: v létě roste spotřeba zmrzliny + v létě stoupá počet vražd – korelace by znamenala, že pokud jíte zmrzlinu v létě, jste pravděpodobně vrah – což je samozřejmě naprostý nesmysl že. Kauzalita je něco jiného, to jsou dva děje, kdy je prokázaný jejich vztah, například: když mě Jakub Kiovsky – Personal trainer trefí pěstí, praskne mi lebka – dá se dokázat že to funguje, problém je že masová média a internetové weby či nevzdělanci jež „čtou studie“ si to pletou a nechápou to a tak vyvozují nesmysly – proto sleduji nejen studie, ale jejich výklady TOP experty světa co je tvoří a zabývají se jimi dlouhá léta svého života a mají PhD nebo profesuru – samozřejmě takové informace naleznete pouze v AJ)


Toto je nádherný příklad korelace/kauzality:

Kortizol ABSOLUTNĚ JE KATABOLICKÝ!

„Ale Martine jak to, že pak přechodné nárůsty kortizolu během tréninku korespondují s růstem svalů nejvíce ze všech hormonů??“

No protože…trénink, který způsobí největší přírůstky svalů je typicky velmi stresující (metabolický stres) a způsobuje hodně svalového poškození. A právě proto, že toto vše jsou stresory, tak tam je i v tom období více kortizolu.

(Vysvětlení: protože se to musí zásobit energií mimo jiné a kortizol jak jsme si řekli mobilizuje palivo právě „katabolizí“ – lidi často nechápou co to ta katabolize ve skutečně znamená a vidí to moc povrchně)

Je enormní rozdíl mezi přechodným navýšením něčeho a mezi DLOUHODOBÝM STÁLÝM ZVÝŠENÍM toho faktoru/hormonu

(Vysvětlení: proto to, že mi třeba tělo vyplatí více testosteronu v nějaké době dne je sice teoreticky krásné, ale nedá se to srovnat s tím když někdo dlouhodobě píchá několikanásobné dávky testosteronu pravidelně do svalu. A tedy má DLOUHODOBĚ ZVÝŠENOU HLADINU tohoto hormonu takzvaně suprafyziologicky, tedy tak jak to tělo nikdy samo nedokáže, protože nechce ani nemůže).

Opakuji – tyto dvě věci jsou GIGANTICKÝ ROZDÍL. A lidé tomu bohužel nerozumí.

Věřím, že to pro Vás teď bude jasnější 

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu