Nasycené tuky byly vykreslovány jako hlavní viník vzniku srdečních onemocnění a obezity za posledních několik desetiletí. Ukazuje se však, že to není pravda. Ve skutečnosti tyto zdravotní obtíže podporuje neustálý kalorický přebytek (tedy neustále jedení více kalorií, než vydáte – a to nejen z tukových zdrojů, ale všeobecně). Váš problém tedy může řešit regulace příjmu kalorií jako takových, a to i bez démonizace nasycených tuků.

U nasycených tuků naopak moderní věda prokázala hned několik benefitů: hlavně to, že jsou prekurzorem pro produkci testosteronu. Také zlepšují fungování mozku, nervovou signalizaci a imunitu.

Měli byste je počítat?

Nasycené tuky, spolu s nenasycenými tuky (včetně trans tuků) tvoří celkové tukové spektrum. Není nutné počítat specificky tuky nasycené.

Úryvek z článku:

„Altogether, this research leads us to conclude that incomplete publication of important data has contributed to the overestimation of benefits — and the underestimation of potential risks — of replacing saturated fat with vegetable oils rich in linoleic acid,“ said co-first author Daisy Zamora, PhD, a researcher in the Department of Psychiatry at the UNC School of Medicine.


Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu