Dnes jsem si pro Vás připravil 3 dílnou sérii, kde Vám ukáže jaké věci kolem fitness a stravy skutečně řešit nemusíte a proč. Buďte efektivní, tvořte si návyky které Vás budou každý týden/měsíc posouvat blíže k Vašim snům.

Pojďme na první várku…


▶️ 1) Jedení po 6. hodině večer. 👨‍🔬

Lidé, kteří zhubnou díky tomuto pravidlu více, zhubnou více jen proto, že tím pádem za den sní menší množství jídla.

Dané načasování s tím nemá nic společného. To samé platí pro lidi, kteří vynechávají snídani.

Vaše tělo má skladovací kapacity pro své palivo. Jejich velikost z velké části určuje množství svalové hmoty a stav metabolismu (což je vlastně i rychlost odbavení paliva) daného jedince.

Jakmile jsou tyto individuální skladovací kapacity (svalový glykogen) naplněny a nejsou vypotřebovány pohybovými aktivitami, další přijatá energie bude uložena do tukových zásob. Nezáleží tedy vůbec na tom, v kolik hodin jíte.

Je však pravda, že ve spánku moc dobře nevyprazdňujeme naše skladovací kapacity (méně pohybu). Tak či tak však záleží na celkovém příjmu vs. výdeji energie, ne na čase Vašeho prvního či posledního jídla.


▶️ 2) Cvičení pro spalování tuků. 🤔


Existují činnosti, které spalují více paliva a činnosti, které mohou upřednostňovat vyšší poměr tuků jako palivo. Ale jako obecné pravidlo platí, že Vaše tělo použije to, co je nejvíce k dispozici. Pokud by tomu tak nebylo, tak by lidé na ketogenní dietě například neměli být schopni vykonávat některé činnosti a lidé na nízko-tukové dietě nemohli vykonávat zase činnosti jiné. Což je samozřejmě naprostý nesmysl a díky tomu také lidská rasa přežila dodnes.

Nejvyšší poměr tuků pálíte ve spánku (ale není to moc a stejně mezitím také tuky ukládáte z potravy v trávícím traktu – opět je nutné chápat příjem vs výdej).


▶️ 3) Břišní svaly nejsou vyrobeny v kuchyni. 👩‍⚕️

Břišní svaly jsou stejné, jako ostatní svaly Vašeho těla. Pokud tedy neděláte lehsedy během smažení vaječiny, pak je to hloupé rčení. Síla i objem přímého břišního svalu je tedy budována správným cvičením.

Dieta však diktuje Vaší tělesnou kompozici a taky to, jestli budete hubnout či přibírat tukové zásoby. A právě tukové zásoby se spoustě lidí ukládá většinově v oblasti trupu. Dokud je neshodíte, Vaše břišní svaly mohou být pevné jako beton, ale nikdo je nikdy neuvidí.

Co je však zajímavé, je že ti, kterým se ukládá tuk spíše do nohou a hýždí nevytváří meme s textem: „Zadky a stehna jsou vyrobeny v kuchyni“.

Autor: Phil Learney Performance Education

Překlad: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu