V minulých příspěvcích jsme si vyjasnili jakou mají sacharidy roli ve stravě a jak s nimi tělo nakládá a proč je výhodné s nimi pracovat ve Vaší dietě. Zvlášť pokud holdujete fitness tréninku a Vaším cílem je maximalizovat svalovou hypertrofii a objem.

Jak ale tělo se sacharidy pracuje? Na základě Advanced Coaching Academy jsou si pro Vás připravil další malou analogii na toto téma…

Když hodně sportujeme a hlavně když cvičíme například ve fitku je výhodné tlačit sacharidy ve stravě nahoru. Máme je tam hlavně kvůli těm aktivitám a hlavně kolem nich (nemyslím jen pár minut kolem tréninku, ale i řekněme 24h kolem tréninku).

Proč?

Protože doplní právě ty cukry (v podobě glykogenu) do svalů a tělo je umí skvěle využít. To máte jako když máte v ruce peníze (sacharidy) a buď za ně něco koupíte (pohyb/sport/fitko/doplnění glykogenu po tréninzích), nebo je strčíte zpátky do kapsy (tuky).

Máme více měn…řekněme EURO a KČ. KČ je naše měna a tu umíme hned využít a zaplatit s ní (tedy za KČ si tady koupíte cokoli, a KČ = sacharidy tělo je může hned použít na aktivity/doplnění zásob cukrů ve svalech pro další aktivity/fitko).

Ovšem také máme nějaké peníze v EURO (=tuky/bílkoviny) a to nemůžeme hned použít na zaplacení v ČR a tak je musíme rozměnit (tzn. tělo si tuky/bílkoviny, pokud nemá dost KČ, prostě smění ve směnárně – a to je u nás hormon glukagon).

V podstatě pořád potřebujeme nějaké KČ, jinak nemůžeme nikam jezdit (není jak zaplatit benzín/jízdenky MHD) a proto máme pořád nějaké KČ i když máme dost EURO na účte (tedy máme pořád nějaké sacharidy ve svalech/játrech a konzumujeme je ze stravy, i když máme tukové zásoby). A stejně tak tělo potřebuje pořád nějaké sacharidy pro mozek a pohyb a tak je buď dostává z jídla, nebo si je musí „rozměnit“ glukagonem.

Pokud jste tedy zdraví jedinci a máte hodně pohybových aktivit, je výhodné držet sacharidy co nejvýše pro lepší výkonnost a také stimulaci metabolismu „jet na vyšší obrátky“.

Sacharidy nejsou zlo. Zlo je neporozumění lidskému metabolismu, kontextu konkrétního klienta a pohádky některých „výživových Guru“. Dávejte si velký pozor odkud čerpáte své informace.

 

Autor: Martin Barna

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu