Lidé mi pořád říkají, že jsou v kalorickém deficitu, ale nehubnou. Měří si na hodinkách spalování a nepřesně zapisují jídlo do aplikací.

Hmm…čím to, že to nefunguje…máme zde dvě varianty:

Buď se na tyto lidi se nevztahují zákony termodynamiky.

Nebo jsou nástroje, které používají pro měření výdeje energie velmi nepřesné. 2018 studie (na konci postu link) ukázala, že chytré hodinky v té době netrefily skutečný výdej energie o 28 – 93 %. (1.)

Pokud by byl Váš případ těch 93 %, ukázaly by Vám že jste spálili 500 kcal, ale v reálu jste spálili třeba jen 260 kcal.

A to je zásadní rozdíl, zvlášť jen u jedné z mnoha aktivit, které měříte.

“Dnes jsem spálil 3000 kcal, takže se můžu najíst o to více!” ale v reálu tento člověk spálil třeba 2200 kcal a jí už tak 2500 kcal (+ nepřesnosti zápisu/kontroly jídla navíc). Takže místo, aby byl v deficitu, tvoří pravděpodobně kalorický přebytek.

“Ale Martine, to jsou ty staré hodinky…co ty novější?”

Nová studie (2021) European journal of sport science se dívala na Apple Watch 6, Polar Vantage V a Fitbit Sense. (2.)

Apple Watch nejlepší v měření tepovky, ale v tomto ohledu byly všechny watches slušně přesné. Ovšem v měření výdeje energie dopadly strašně. – 15 – 25 % variační koeficient (to je HODNĚ) Pokud nehubneš, nejsi v kalorickém deficitu. Pokud věříš, že v něm jsi, na základě čísla kcal na hodinkách, tadá…bude problém v nástroji, který je nepřesný spíše, než v tom, že bys popíral zákony termodynamiky. 🙂

1. New Study Discussed:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34957939/

2. Systematic reviews: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35060915/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32897239/

Be Effective

Chceš se naučit více o stravování, jak si nastavit celkový příjem dne, jak si ho vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu