Nedávná studie zkoumala reálnou funkčnost tréninkových masek (údajně simulujících vysokou nadmořskou výšku při tréninku) a to jednak po stránce tréninku respiračních svalů i z hlediska toho, na kolik skutečně simulují vystavení sportovce podmínkám tréninku ve vysoké nadmořské výšce.

„Tréninková maska zkoumaná v této studii zajišťovala trénink dýchacích svalů (RMT) a způsobila hypoxemii, když byla nasazena během vytrvalostního tréninku. Důležité je, že hypoxemie způsobená maskou byla mnohem menší, než jakou způsobuje skutečná nadmořská výška a nebyl prakticky žádný rozdíl mezi dvěma různými konfiguracemi daných testovaných masek. Snížení dlouhodobé tolerance zátěže a maximální tréninkové kapacity by zredukovalo kvalitu tréninku a negativně ovlivnilo vytrvalostní sportovní výkon. Tréninková maska způsobila nepřiměřenou hyperventilaci, která vedla k arteriální hypoxemii a psychické nepohodě, ale míra těchto reakcí byla malá a neměnila se spolu s různou konfigurací masek.“

* Tyto malé změny v arterální hypoxemii nebudou vyvolávat zvýšení výkonu.

Je to tedy další produkt fitness průmyslu, který patří spíše do sekce hračkářství/módní doplňky, než do tréninkových prostor. Aneb ač v tom můžete vypadat drsně jako Bane, lepšími sportovci Vás to neudělá.

Níže najdete odkaz na 2 studie, jedna z roku 2015 a jedna z 2016. Oba výzkumy podporují výše popsané.

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26340471?fbclid=IwAR1jQiQEsSic5sS56rLf0N6FHHEzIUeUoTJTxWiYoYgbLEPzrsr-pSmcl-k

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26356482/?fbclid=IwAR3KpRoIPWmABzHKI_vm-lApaeCgLZCULdwJB2YaAhim4x-fZePlE78mz7Y#fft