Výživa je jako GPS navigace. Vložíte výchozí bod a cíl.

Poté existuje spousta možností, jak se dostat do zvoleného cíle. Každá možnost s příslušnými výhodami i nevýhodami. Nejzjevnější cesta však někdy není tou nejefektivnější.

Některé silnice jsou placené, ale dostanete se tam po nich rychleji. Jiné vyžadují více trpělivosti, ale jsou bezpečnější a cesta je mnohem zábavnější.

Coachové fixovaní na konkrétní „systémy“ hubnutí mají tudíž pouze jednu cestu, kterou používají na všechny. Tím však nedbají nevýhod systému nebo neberou v potaz kompromisy, které musí daná osoba podstoupit během zvolené cesty. Takto posílají VŠECHNY na stejnou trasu a postrádají schopnost vybrat ze všech možných tras tu, která by danému jedinci vyhovovala nejvíce na základě jeho úrovně a cílů.

Bez ohledu na to, kterou trasu si nakonec zvolíte, byste volbu neměli uspěchat. Také byste neměli volit tu, která je nejrychlejší a nejdražší.

Cena, jež zaplatíte za volbu nevhodné trasy:

Neudržitelnost – když zvolíte cestu, po níž Vaše tělo (auto) a mysl (motor) prostě nedokáží pokračovat. Možná cíle dosáhnete, ale dosáhnete ho s poškozeným vozidlem v cíli.

Fyzické poškození – nevhodná cesta může negativně ovlivnit Vaši metabolickou biochemii. Vaše tělo se chronickým extrémům Vašeho plánu přizpůsobí (tak jak to tělo dělá vždy) a učiní sérií změn ve Vaší metabolické biochemii. Udělejte to dost často a tyto změny se mohou stát trvalými.

Mentální poškození – můžete si také vytvořit asociace, chování a návyky ve vztahu k jídlu a tělesnému vzhledu. Často to jsou negativní asociace a návyky ve stravování, které Vám opět mohou mentálně a fyzicky škodit.

Výživa je do značné míry podobná tréninku. Příslovečná želva v bajce O želvě a zajíci zpravidla vítězí. Sice to může znít v rozporu s tím, co většina lidí chce, ale je to tak.

Spěchejte a sice se do „bodu B“ dostanete, ale vrátíte se rovnou zpátky do „bodu A“ (tedy na start). Je to jako dovolená na místě, na kterém nehodláte zůstat.

Dejte si na čas, používejte udržitelné úpravy a bude to jako by Váš dům byl pojízdný (v cíli / bodu B tedy může zůstat).

Vaše genetika a individuální biochemie v období začátku diety bude diktovat rychlost Vaší proměny. Váš coach nebo poradce by měl mít přístup k Vaší historii stravování + informacím o Vašem fyzickému stavu a říct Vám podle toho jak na tom jste.

Inteligentní coach, který používá „GPS navigaci“ a nenamlouvá si že „to nějak půjde“, vítězí. Je to ten, který má plán, jež mu umožňuje neustále se pohybovat k danému cíli a zároveň se přizpůsobovat prostředí (reakcím klientova těla).

Pokud Vám coach prezentuje stravovací plán (při jehož tvorbě byly posouzeny nevýhody zvolené cesty) a Vaše první otázka zní: „a kdy bude první pauza od té diety? nebo „Kdy mě čeká cheat meal?“ nebo Vás jednoduše napadne „Tohle nepůjde“, činí to danou cestu neudržitelnou a připravte se, že Vás čekají výše zmíněné „ceny“ za volbu pro Vás nevhodné trasy.

Strávil jsem HODNĚ času snahou opravit škody napáchané nevhodnými dietami klientům a fitness profesionálům. Přicházejí zamnou se svými úžasnými proměnami těla „před a po“, zatímco vykazují všechny známky nevhodných stravovacích návyků a jejich aktuální postava je denně trápí, protože je milion mil vzdálená od toho, jak si ji představují.

Existuje HODNĚ špatných coachů, ale ujišťuji Vás, že také existuje SPOUSTA velmi kvalitních.

Snad Vám toto pomůže při identifikaci těch kvalitních coachů. A až Vám dají věci do pořádku, uvědomíte si, že dodržování diety má co do činění s chováním, návyky a udržitelností více, než s čímkoli jiným.

Toto je překlad článku Phil Learney Performance Education

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu