Stále na internetu, od klientů a v médiích slýchám, že: „strava je 80% úspěchu, trénink je 20%!“, popřípadě: „trénink je 70% a strava 30%!“. Pojďme se podívat trošku více do hloubky, co vlastně ten trénink a ta strava s Vaším tělem ve skutečnosti dělá. Možná se pak dožiju dne kdy už tyto mýty, ukazující neporozumění lidskému tělu, neuslyším.

Trénink:

pokud je správně sestaven a prováděn, dává tělu signál, že je potřeba se přizpůsobit novým podmínkám a připravit se na příští zatížení tak, ať to zvládneme lépe/bezproblémů. Toto je tedy velmi zjednodušeně signál pro tělo investovat spoustu energie (kterou by jinak – bez stimulu z tréninku – nemělo důvod plýtvat) do svalové proteinové syntézy (růst svalů + výdej energie na tento proces). Další výhodou silového tréninku (mimo to že dává stimul, aby vůbec tělo mělo důvod ty svaly zvětšovat / zesilovat) je spalování energie na fungování svalů v rámci tréninku a také v rámce dané svalové proteinové syntézy, která je energeticky velmi náročná (a je k ní tedy potřeba mít dostatek makro a mikro živin ve stravě).

Strava:

Vaše strava má vliv na hormony (manažeři lidského těla), které řídí svalovou proteinovou syntézu, hubnutí, zdraví, pocity, hlad apod… Také dodává energii, makro a mikro živiny tělu pro to, aby ty svaly mělo z čeho přestavět / zvětšit (stále ovšem v návaznosti na stimul z tréninku).

Strava vždy vyvažuje trénink a stresové vypětí a trénink naopak může kompenzovat například vyšší příjem stravy, která je pak využita, místo aby byla uložena do tukových zásob (což jsem samozřejmě velmi zjednodušil).

Pokud tedy nebudete cvičit, svaly Vám neporostou (a holky, právě svaly dělají ženskou figuru a taky Vám neustále aktivně i pasivně pálí spoustu energie, ovšem po dlouhých měsících dřiny), pokud nebudete správně jíst, svaly nebudou mít z čeho růst. Ani jeden aspekt tedy není více/méně důležitý. Oba jsou stejně důležité a v souhře nám umožňují se fyzicky vyvíjet (či degradovat). Jeden bez druhého nefunguje – Jin Jang.

Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz:

Více o videokurzu