Další díl naší nekonečné série mýtů ve Fitness.
1) Jedení po 6. hodině večer.
Lidé, kteří zhubnou díky tomuto pravidlo více, zhubnou více jen proto, že tím pádem sní za den menší množství jídla. Dané načasování s tím nemá nic společného. To samé platí pro lidi, kteří vynechávají snídani.
Vaše tělo má skladovací kapacity pro své palivo. Jejich velikost z velké části určuje množství svalové hmoty a stav metabolismu (což je vlastně i rychlost odbavení paliva) daného jedince.
Jakmile jsou tyto individuální skladovací kapacity (svalový glykogen) naplněny a nejsou vypotřebovány pohybovými aktivitami, další přijatá energie bude uložena do tukových zásob. Nezáleží tedy vůbec na tom, v kolik hodin jíte.
Je však pravda, že ve spánku moc dobře nevyprazdňujeme naše skladovací kapacity (méně pohybu). Tak či tak však záleží na celkovém příjmu vs. výdeji energie, ne na čase Vašeho prvního / posledního jídla.
2) Cvičení pro spalování tuků.
Existují činnosti, které spalují více paliva a činnosti, které mohou upřednostňovat vyšší poměr tuků jako palivo. Ale jako obecné pravidlo platí, že Vaše tělo použije to, co je nejvíce k dispozici. Pokud by tomu tak nebylo, tak by lidé na ketogenní dietě například neměli být schopni vykonávat některé činnosti a lidé na nízko-tukové dietě nemohli vykonávat zase činnosti jiné. Což je samozřejmě naprostý nesmysl a díky tomu také lidská rasa přežila dodnes.
Nejvyšší poměr tuků pálíte ve spánku (ale není to moc).
3) Břišní svaly nejsou vyrobeny v kuchyni.
Břišní svaly jsou stejné, jako ostatní svaly Vašeho těla. Pokud tedy neděláte lehsedy během smažení vaječiny, pak je to hloupé rčení. Síla i objem přímého břišního svalu je tedy budována správným cvičením.
Dieta však diktuje Vaší tělesnou kompozici a taky to, jestli budete hubnout či přibírat tukové zásoby. A právě tukové zásoby se spoustě lidí ukládá většinově v oblasti trupu. Dokud je neshodíte, Vaše břišní svaly mohou být pevné jako beton, ale nikdo je nikdy neuvidí.
Co je však zajímavé, je že ti, kterým se ukládá tuk spíše do nohou a hýždí nevytváří meme s textem: „Zadky a stehna jsou vyrobeny v kuchyni“.
4) Existuje pouze pohyb s různým stupněm odporu, toť vše.
Přestaňte definovat aerobní a silový trénink jako něco naprosto odlišného. Jediný případ, kdy by to mělo smysl, je za přítomnosti nulové gravitace.
Zkombinujte leg press a přítahy v sedě a řekněte mi, v čem to je jiné oproti veslovacímu stroji? Jde pouze o rozdíl v odporu. Když nepřidáte žádnou váhu, odpor bude určovat tělesná váha + gravitace.
Když vezmeme jako příklad aerobní trénink vs. HIIT trénink, je to v podstatě totéž. Pokud srovnáte klidný poklus se sprintem, opět je tam hlavní rozdíl v intenzitě svalové kontrakce a s tím ve výsledku v „odporu“. Obojí je však pohyb, který vykonává soustava svalů a ta spálí určitou energii = opět v závislosti na intenzitě/odporu. Stejně jako Vaše BMW 3.0 žere více paliva při sešlápnutí plynu na podlahu, oproti volnoběhu na křižovatce, či klidné jízdě.
5) „Funkční“ cvičení
Můžete mi jmenovat jediný cvik ve fitku, který by nebyl „funkční“? Určitě to nebude žádný z těch, které cvičíte, jinak byste to nedělali. Až Vám bude příště někdo chtít prodat „funkční trénink“, zeptejte se ho na totéž.
Každý trénink je „funkční“ vůči cílům, pro které byl navržen. Pokud ho tedy navrhuje kompetentní osoba. Mimochodem hluboký stabilizační systém byste měli správně zapojovat u VŠECH Vašich cviků i denních aktivit, ne jen na BOSU.
6) Kolena mohou jít před palce u nohou
Jsou na to navržena. Zkuste vyjít schody, aniž byste měli kolena před špičkami chodidel. Je to mýtus, který vznikl u skupinového cvičení, kde museli pro 30 různých lidí určit všeobecná pravidla. Protože spousta lidí tlačí při dřepu kolena dopředu, například z důvodu oslabeného zadku či strachu že přepadnou dopředu apod.
Samozřejmě při provedení dřepu však doporučuji provedení, při kterém stejně kolena špičky chodidel nepřesahují. Je to však hlavně z důvodu komplexně optimálního rozložení zátěže na požadované svaly + protože poloha kolene také určuje celkový postoj a provedení daného cviku.
7) Páteř je pro ohýbání navržena
Páteř je navržena pro flexi i extenzi. Pokud však lidé mají špatné svalové rozložení v oblasti boků (většina lidí) tak je páteř, zejména bederní, podrobena většímu stresu než by měla. A to v rámci každodenních pohybů a zejména ve flexi (ohnutí).
Pro tento příspěvek to je příliš komplikovaná problematika. Většina lidí by se však měla zaměřit na neaktivní hýžďové svaly a špatné zapojení hamstringů při zanožení. Opravte toto a Vaše flexe a extenze páteře bude bezpečnější.
Zvýše uvedených důvodů tedy pro drtivou většinu lidí platí nadále „neutralita bederní páteře“ při většině cviků v posilovně. Je však dobré vidět souvislosti v pozadí a nepodléhat chytlavým mýtům.
8. „Toxiny“ Váš nedělají tlustými
Můžete konzumovat 10 litrů dietní koly, prát si věci biologickým pracím práškem a používat ruční dezinfekční prostředky každý den. Pokud ale nebudete konzumovat více kalorií, než pálíte, neztloustnete.
Přestaňte sami sebe přesvědčovat o nesmyslech a používat to jako svou výmluvu.
Autor: Martin Barna
Chceš se naučit více o stravování, jaks nastavit celkový příjem dne, jak se je vypočítat a celkově jak vést své hubnutí či nabírání efektivně dle moderních vědeckých poznatků? Koukni na můj videokurz: