Plánování jídel je důležitým krokem při snaze dodržovat kalorický deficit. Pokud chcete zhubnout, potřebujete spálit více kalorií, než jich přijímáte. To znamená, že se může vyplatit pečlivě plánovat své jídlo a sledovat svůj příjem kalorií.
Začněte tím, že vypočtete svou denní potřebu kalorií. Existuje mnoho online kalkulaček, které vám pomohou určit, kolik kalorií potřebujete denně. V mé členské sekci najdete všechny tyto výpočty také, stejně jako jak vše upravovat a co dělat po dietě proti jojo efektu: https://www.martinbarna.cz/clenskasekce
Podle výpočtu si stanovte cíl pro svůj kalorický deficit. Obvykle se doporučuje snížit svůj příjem o 500 kalorií denně, což by mělo vést k prvním úbytkům. Pokud ne, pravděpodobně jednoduše nejste přesní ve zohledňování/vážení/zápisu jídla a jíte ve skutečnosti více, než se zdá. Jak toto řešit sami týdenními úpravami na míru dle dat o sobě učím v členské sekci také: https://www.martinbarna.cz/clenskasekce 
Následně začněte plánovat svá jídla. Rozdělte svůj denní příjem kalorií na Vámi zvolený počet jídel, který je pro Vás udržitelný z hlediska typu práce/režimu Vašeho dne. Snažte se zahrnout do všech jídel dostatek bílkovin a vlákniny. Nějaké tuky z rostlin/ryb Vám v jídelníčku prospějí také. Můžete naplánovat jídla předem a připravit si je na několik dní dopředu. To vám ušetří čas a pomůže vám udržet se na správné cestě. Minimálně začátečníkům doporučuji plánovat si vždy 2 jídla dopředu.
Je také důležité sledovat svůj příjem kalorií během dne. Můžete použít aplikace nebo webové stránky, které vám pomohou sledovat vaše jídlo a kalorický příjem. Já se svými klienty používám kalorické tabulky, jsou zdarma. V členské sekci Vás provedu jejich nastavením a efektivním využítím pro správný zápis jídel: https://www.martinbarna.cz/clenskasekce Tyto nástroje vám umožní zjistit, jaký druh jídla vás naplní nejlépe a jaké potraviny byste měli omezit.
V neposlední řadě, nezapomeňte na dostatečné množství vody. Voda vám pomůže necítit se nafouklí s tím příjmem bílkoviny a vlákniny, co teď budete konzumovat a také vám pomůže snížit pocit hladu.
Plánování jídel pro dodržení kalorického deficitu může být z počátku náročné, ale s trochou přípravy a plánování to zvládnete. Postupem času s praxí to pro klienty po několika týdnech začíná být snadné a automatické. Po několika měsíčního této praxe se osvobodí i od kuchyňské váhy a kalorických tabulek a dokáží fungovat intuitivně z hlavy efektivně a mít nadále kontrolu nad svou postavou. To vše však získávají ne náhodou, ale poctivou, systematickou, několikaměsíční praxí místo hledání zázračných pipulek či nesmyslných zkratek.
Dodržování plánu vám pomůže dosáhnout vašich cílů a přinést vám pocit úspěchu. Správně zvolený plán a Cesta Vám pomohou naučit se potřebné návyky a znalosti, aby jste své cíle udrželi a nepřibrali znovu vše zpět.
Zamyslete se – kolik lidí kolem Vás každý rok hubne a jsou přesto rok od roku obéznější? A jakou formu stravování/diety na to volí? Existuje korelace mezi neochotou učit se kvalitní návyky a jít těžší cestou a jojo efektem.
Be Effective
Můj nejlepší a neustále se vyvíjející produkt: https://www.martinbarna.cz/clenskasekce