„Která dieta je lepší pro hubnutí – flexibilní stravování vs. tradiční dieta?“

Ztráta hmotnosti je společným cílem mnoha lidí a existuje mnoho diet, které slibují rychlé a trvalé výsledky. Nicméně ne všechny diety jsou stejně účinné a výběr té správné může být obtížný úkol. Dvě populární přístupy k hubnutí jsou flexibilní stravování (IIFYM) a tradiční dieta (klasický jídelníček), ale který z nich je lepší?

Nedávná studie publikovaná v časopisu Journal of Strength and Conditioning Research porovnala účinky flexibilního stravování s tradiční dietou na složení těla, krevní biomarkery a psychosociální faktory u zdravých dospělých. Studie zahrnovala 24 účastníků, kteří byli náhodně přiřazeni buď k flexibilnímu stravování nebo k tradiční dietě.

Obě diety byly navrženy tak, aby vytvářely 20% kalorický deficit a skládaly se ze základních potravin s podobným poměrem makronutrientů. Nicméně skupina flexibilního stravování mohla vybírat svá jídla na základě svých osobních preferencí, pokud splňovala jejich denní cíle makronutrientů. Na druhé straně byla tradiční dietní skupina s specifickým přiděleným plánem jídel s pevnými volbami potravin.

Po 12 týdnech výsledky ukázaly, že obě skupiny ztratily podobné množství hmotnosti a tělesného tuku. Navíc obě skupiny zaznamenaly zlepšení krevních biomarkerů, jako jsou hladiny cholesterolu a glukózy. Nicméně skupina flexibilního stravování hlásila větší spokojenost s jejich dietou a méně nutkání jíst a chutí, ve srovnání s tradiční dietní skupinou.

Hlavní autor studie, Dr. Michael Ormsbee, uvedl, že „výsledky naznačují, že obě diety mohou být účinné pro hubnutí a zlepšování zdravotního stavu. Nicméně flexibilní stravování může být udržitelnějším přístupem pro některé lidi, protože umožňuje větší flexibilitu a personalizaci.“

Závěrem volba mezi flexibilním stravováním a tradiční dietou záleží zejména na osobních preferencích a životním stylu.

Flexibilní stravování má však tu výhodu, že Vás učí generovat si svůj jídelníček sami, být kreativní a nebýt závislí na jednom konkrétním jídelníčku.

Když už budovat dlouhodobý návyk, chcete budovat závislost na jednom jídelníčku od výživáře, nebo flexibilitu a sebevzdělávání se, se stejnými či lepšími výsledky na Vaší postavě?

Pokud volíte to druhé, právě pro Vás jsem vytvořil neustále rostoucí databázi videí, textů, receptů a všech možných informací o fitness a výživě v praktickém jazyce a s výpočty a aplikací na míru každému z Vás. Flexibilní stravování není dieta, je to forma objektivního uvažování o jídle, jeho efektivní aplikaci na Vaše cíle a neustálého seberozvoje a svobody.

Toto je má revoluční služba za cenu dostupnou široké veřejnosti: https://www.martinbarna.cz/clenskasekce/

Be Effective

Martin Barna – Online Výživa a Fitness